Asus TUF GAMING 850G Gold 850watts 80+ Full Modular TUF-GAMING-850G Power Supply
₱8,445.00
Unit price
/
Unavailable
Or 4 months for only ₱1,000 with
. Learn More.
Couldn't load pickup availability
Sign up to be the first to know when it's back in stock
Delivery
Delivery
- Office hours are Monday thru Saturday 9AM to 7PM, Sundays 9AM to 6PM.
- Delivery fee applies. Contact Us.
- If you have not received your order, please contact us with your name and items ordered.
Shipping
- If you have a preferred branch, please add an order note and let us know.
- Item pick up from branch is to be arranged and shouldered by the customer.
- Freight collect. Buyer shoulders shipping cost for orders and returns.
- Shipping fee will be sent via e-mail after checkout, to be shouldered by buyer.
- Shipping fees are not refundable under any circumstance.
- International Shipping Information is available upon request.
Warranty
Warranty
- Item compatibility is buyer’s responsibility.
- Check all items upon receipt.
- Item has 7 days replacement and 1 year store warranty only upon purchase.
- Replacement is only for defective items.
- Change of mind return or replacement is not accepted.
- NO Cash Refund.
- If claiming warranty, buyer must bring the item(s) in store or arrange and shoulder shipping cost.
- Mishandled, improperly integrated, physical damage (burnt, dent, cracked) voids the warranty.
- Tampered warranty sticker voids the warranty.
- Overclocking may void the warranty.
- Defective items for warranty are subject for pull out and RMA services.
Payment
Payment
- Always inquire for stock availability. Some items are order basis from the supplier.
- Cheque payments are subject to 3 banking days clearing.
- Full payment is required for order basis and/or reservation.
- Images posted are for reference only. Actual product may vary.
- Prices and specifications may change without prior notice.
- Model: TUF Gaming 850W Gold
- Intel Form Factor: ATX12V
- ATX 3.0: Yes
- Dimensions: 150 x 150 x 86 mm
- Efficiency: 80Plus Gold
- Protection Features: OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
- Hazardous Materials: ROHS
- AC Input Range: 100-240Vac
- DC Output Voltage: +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
- Maximum Load: 25A25A70.8A 0.8A 3A
- Combined Load: 130W 130W 850W 9.6W 15W
- Total Output: 850W
- Connectors:
- MB 24/20-pin x 1
- CPU 4+4-pin x 2
- PCI-E 16-pin x 1
- PCI-E 8-pin x 3
- SATA x 5
- PERIPHERAL x 4
- Package Contents
- Power Cord x 1
- Motherboard Power Cable x 1 (610mm)
- CPU Cable x 2 (650mm)
- PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 1 (675mm)
- PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm)
- PCI-E 1-to-2 Cable x 1 (675mm)
- SATA 1-to-2 Cable x 1 (400+120mm)
- SATA 1-to-3 Cable x 1 (400+120+120mm)
- Peripheral 1-to-4 Cable x 1 (400+150+150+150mm)